چرا فنــلانــد؟

کشور هزار جزیره، پدیده توسعه اقتصادی پایدار مبتنی بر نوآوری 
Finalnd2
فنلاند کشوری در شمال اروپا، در منظقه ای که اصطلاحا” نوردیک خوانده میشود، با بیش از ۱۸۰ هزار دریاچه و تقریبا” به همین تعداد جزیره که ۷۲ درصد خاک آن  جنگل است.

فنلاند کشوری است در شمال اروپا، در منظقه ای که اصطلاحا” نوردیک خوانده میشود، با بیش از ۱۸۰ هزار دریاچه و تقریبا” به همین تعداد جزیره که ۷۲ درصد خاک آنرا جنگلها پوشانیده است

قرار داشتن یک سوم از خاک فنلاند در بالای مدار قطب شمالی، این کشور را پس از ایسلند، به شمالی‌ترین کشور جهان مبدل ساخته است

در شمالی‌ترین نقطه فنلاند تابستان‌ها خورشید برای ۷۳ روز غروب نمی‌کند و همه ۲۴ ساعت هوا روشن است. در زمستان‌ها هم ۵۱ روز خورشید طلوع نمی‌کند

Sauli Niinistö رییس جمهور فنلاند در حال بازدید و مشارکت در فرایند های آموزش و پرورش این کشور

در خلال ۱۵۰ سال گذشته، فنلاند تحولات وسیعی را از سر گذرانده کرده، بسیار آموخته است، و به مدد آن آموزه ها از یک اقتصاد فقیر مبتنی بر کشاورزی به یک جامعه مدرن اطلاعاتی مبدل شده است. در پناه این فرایند، فنلاند در قالب یک دولت پیشرفته توسعه یافت، در عرصه جهانی شدن پذیرفته شد و به عضویت اتحادیه اروپا درآمد. تجربه رشد اقتصادی فنلاند مورد الگو برداری کشورهای تازه صنعتی شده آسیایی و سایر مناطق جهان قرار گرفته است، بسیاری این رشد متوازن و پایدار را مرهون زنان فنلاندی میدانند. فنلاند اولین کشوری است که حضور زنان را در سیاست و فعالیت های اقتصادی در سال ۱۹۰۷ رسمیت داد. در دهه ۱۹۶۰ فنلاند کشوری  فقیر و توسعه نیافته بود و پشت سر اغلب کشورهای اروپایی قرار داشت و قسمت اعظم جمعیت این کشور در بخش  جنگلداری و کشاورزی متمرکز بود. در این کشور، کشاورزی بسیار عقب مانده بود، زیرا دوره رشد گیاهان در این کشور کوتاه است و شرایط آب و هوایی نامساعد، برداشت محصول را با دشواری مواجه می سازد. آمارهای مربوط به حساب های ملی فنلاند نشان می دهد تولید ناخالص داخلی سرانه در دهه ۱۸۶۰ تقریباً نصف میانگین کشورهای اروپایی بوده است.

بعد از دهه ۶۰ میلادی ، تولید ناخالص داخلی فنلاند سالانه حدود ۲‎/۲ درصد رشد کرد، در حالی که اکنون رشد سالانه کشورهای عضواتحادیه اروپا ۱‎/۷ درصد است. این تفاوت در میزان رشد ممکن است ناچیز به نظر آید ولی انباشته شدن این میزان رشد در طی چندین سال می تواند تفاوت هایی را ایجاد نماید. از آمارهای موجود چنین برمی آید که از سال ۱۹۶۰ تا ۲۰۱۰ تولید ناخالص داخلی سرانه فنلاند ۲۲ برابر رشد داشته است در حالی که این رشد در تولید ناخالص داخلی سرانه کشورهای عضو اتحادیه اروپا فقط ۱۱ برابر بوده است. توسعه اقتصادی فنلاند با رشد شتاب آلودی به روند خود ادامه می دهد. در برخی از شاخه های صنعت، بهره وری نیروی کار از سطح کشورهای پیشرفته از جمله ایالات متحده نیز فراتر رفته است. فنلاند به همراه کشورهای منطقه اسکاندیناوی (نروژ، سوئد، دانمارک و ایسلند) موفق شده است بهره وری اقتصادی را با توزیع برابر درآمد تلفیق نماید و میزان شیوع فقر را در سطح پائینی نگه دارد.

فنلاند امروز از جمله اقتصادهای نوظهور است که با توجه به شرایط اقلیمی دشوار قطبی و نیمه قطبی، مدل توسعه اقتصادی خود را بر پایه ” تکنولوژی انسان محور ” بازطراحی کرده است. این کشور با مدل توسعه نوآوری که چارچوبی انسان محور دارد به نتایج اقتصادی ، اجتماعی و سیاسی چشمگیری دست یافته است، ازجمله این دستاوردها بطور مختصر آمده است.

نقشه فسادگریزی و رتبه  کشورها ، روی هر کشور کلیک کنید شاخص CPI نمایش داده میشود:

  • یکی از بهترین کشورهای جهان از منظر شاخص رفاه و کیفیت زندگی
  •   بالاترین میانگین رشد اقتصادی اروپا در ۳ دهه 
  • خوشحساب ترین مردم اتحادیه اروپا ( در مقابل ایتالیا، بدحسابترین)
  • رتبه اول جهان در فساد گریزی  (شاخص  CPI)
  • یکی از ۵ کشور  برتر اروپا و ۱۰ کشور برتر جهان از نظر نرخ پایین بیکاری 
  • بالاترین نرخ فارغ التحصیلی محصیلن ( رتبه اول)
  • دارای یکی از کوچکترین دولتهای جهان ( از منظر نسبت تعداد کل کارکنان دولت به جمعبت)

عوامل پشت پرده موفقیت

 برای اطلاعات بیشتر در این زمینه مقاله رییس کل بانک مرکزی فنلاند آقای  اركي ليكانن را مطالعه نمایید ولی برخی جنبه های زیربنایی مدل توسعه و نیز فرهنگ  این کشور فهرست وار آمده است:
Finland26
  سیستم آموزشی
فنلاند یکی از متمایزترین و موفقترین تجارب آموزشی را د راختبار دارد. نرخ فارغ التحصیلی در ایالات متحده ۷۶ و در کانادا ۷۸ دردصد است، این شاخص در کشور فنلاند بالای ۹۳ درصد است و این درحالی است که شاخص تست دانش بین المللی توانایی فارالتحصیلان این کشور ۱۰۲ است که بالاترین رتبه در بین کلیه کشورهاست.
 © Stuart Conway www.stuartconway.com Finland Education Story I.Kirkkojärvi School , CITY OF ESPOO Finland Kari Louhivuori, principal making the kids laugh in class 2
  رویکرد مربی گری
 نظام آموزشی مبتنی بر “یادگیری متقابل” و “نقش آفرینی” روابط مربی – دانش آموز را متحول کرده است. مربیان فنلاندی در کلیه مقاطع تحصیلی رابطه ای عمیق با شاگردان خود دارند و در تمامی موارد و مسایل آنان بصورت مشاور و راهنمای بیطرف یاری میرسانند. شادی و فرایندهای یادگیری درحین بازی از دیگر ارکان سیستم آموزشی فنلاندیهاست. در این نظام “دروس آموزشی” در چارچوب “تجارب عملی” فراخوانده میشوند و تفکیک دروس بویژه در دوره مقدماتی وجود ندارد. از اینرو این سیستم فنلاندی را می بایست یک “نظام پرورشی” نامید که بیش از آموزش، به “کشف” نظر دارد و از طریق تجربه و یافته های عینی به توسعه جنبه های ذاتی می پردازد.
 اطلاعات بیشتر در این زمینه > http://pechpech.net/news/print/?id=16327
http://www.businessinsider.com/4-things-finlands-schools-do-better-than-america-2015-4
Finsko-helsinky-3
 
فرهنگ نوآوری
گرچه فنلاندیها در میان ملل اروپا بسیار دیر به توسعه دست یافتند اما مردم این سرزمین همواره به علوم و تکنولوژی روی خوش نشان داده اند. توجه مردم به نوآوری در منطقه اسکاندیناوی ریشه تاریخی دارد ولی یکی از این ریشه ها به شرایط دشوار اقلیمی این منطقه مربوط می دانند.تنگناهای تاریخی فنلاند عدم دسترسی به منابع انرژی فسیلی ، این کشور را به یکی از کارآمد ترین ملتها در استفاده از منابع انرژی و از کشورهای پیشرو در استفاده از منابع انرژی تجدید پذیر مبدل کرده است.

linus-torvalds-interviu

فناوری اطلاعات و ارتباطات  ICT
 
کشور هزار جزیره به نوآوری های تاریخ ساز بویژه در حوزه ICT شناخته شده است، از  جمله این فناوریهای تاریخ ساز سیستم عامل لینوکس است که در سال ۱۹۹۱ توسط مخترع فنلاندی «توروالد لینوس»  ازخوابگاه دانشگاهش در فنلاند منتشر شد. از همان زمان به بعد بود که این تکنولوژی به سراسر جهان منتقل شد و هم اکنون سرورهای گوگل، آمازون و فیسبوک از همین سیستم عامل استفاده می کنند. بیش از یک میلیارد تبلت و تلفن هوشمند اندرویدی بر بستر Linux توسعه یافته اند، همچنین میلیاردها وسیله الکتریکی دیگر که در بخش های مختلفی همچون پزشکی و صنعتی به کار می روند و حتی راکت‌های فضایی نیز با استفاده از سیستم عامل Linux کنترل میشوند می شوند.
 
finalnd7
جشن Juhannes یا مراسم آتشدان نیمه تابستان
سنت ها و رسوم
فنلاند کشوری است با آداب و رسوم کهن، و جالبتر آنکه این رسوم توسط جامعه حفظ شده اند. خانواده در این کشور برخلاف اغلب کشورهای لروپایی ،نهادی مستحکم است. جشنواره های ملی و بین الملی متعددی در این کشور برگذار میشود از جمله  Sibilious , Juhannes که برخی از آنها ریشه های فرهنگ ایران باستان را بیاد می آورد.
اشتیاق مردم فنلاند به پاسداشت و تداوم رسوم ملی از یکسو، و علاقه وافر به نوآوری و فناوریهای نو، از سویی دیگر تلفیقی منحصر بفرد از سنت و مدرنیته در این کشور بوجود آورده که در انسجام برنامه های توسعه ملی بسیار راهگشا بوده است و مورد توجه ملتهای دیگر قرار گرفته است. شاید از اینروست که برخی جشنواره های سالانه جهانی در این کشور برگزار میشود، از جمله میتوان به جشنواره جهانی روستا  World Village Festival  ،فستیوال بین المللی Start Ups  با نام  Slush ، و همایش جهانی طراحی  World  Design  Summit اشاره کرد.